Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Αθλητικό Τουρνουά ΑΙΓΑΙΟ 2007

Ολοκληρώθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία το τετραήμερο Aθλητικό Τουρνουά Αιγαίο 2007, που διοργάνωσε στις εγκαταστάσεις του το Κολλέγιο Ανατόλια.

Στο φετινό τουρνουά συμμετείχαν 14 σχολεία απο τη Θεσσαλονίκη, την Αθήνα και τη Βέροια, τα οποία έλαβαν μέρος με συνολικά 50 ομάδες στα παρακάτω αθλήματα:   Μπάσκετ αγοριών και κοριτσιών, ποδόσφαιρο αγοριών και κοριτσιών, βόλει αγοριών και κοριτσιών, στίβος αγοριών και κοριτσιών και τένις αγοριών και κοριτσιών.

Τις απονομές των επάθλων έκαναν οι:

• Μπάσκετ: ο διεθνής καλαθοσφαιριστής και απόφοιτος του Κολλεγίου, κ. Δημήτρης Βεργίνης.
  • Ποδόσφαιρο: ο πρωην ομοσπονδιακός προπονητής της εθνικής ομάδας ανδρών κ. Αλκέτας Παναγούλιας και ο βετεράνος διεθνής ποδοσφαιριστής του ΗΡΑΚΛΗ και του Ολυμπιακού κ. Κώστας Αηδινίου.
  • Βόλεϊ:  ο Νομικός Σύμβουλος της ΕΕ Γεν. Γραμματέας της ΕΠΕΣΘ και ειδικός γραμματέας της ΕΟΠΕ κ. Αχιλλέας Μαυρομάτης.
  • Το κύπελο στη νικήτρια ομάδα του κλασικού αθλητισμού “ΙΙΙ Κontaxopoulos Cup” το απένειμε ο κ. Φώτης Παπαδόπουλος, εγγονός του κ. Κονταξόπουλου, που ήταν και χορηγός των αγώνων.

Την πρώτη θέση στα αθλήματα πήραν:

Μπάσκετ Κοριτσιών:  American Community Schools
Μπάσκετ Αγοριών:  Κολλέγιο Ανατόλια
Βόλεϊ Κοριτσιών:  Pierce College
Βόλεϊ Αγοριών:  Pierce College
Ποδόσφαιρο Κοριτσιών:  Κολλέγιο Ανατόλια
Ποδόσφαιρο Αγοριών:  Κολλέγιο Ανατόλια
Τένις Κοριτσιών:  Κολλέγιο Ανατόλια
Τένις Αγοριών:  ISA
Κλασσικό Αθλητισμό:  Κολλέγιο Αθηνών Ψυχικού

Θέλουμε να εκφράσουμε τις θερμές ευχαριστίες μας στην ΕΠΣΜ, στην ΕΚΑΣΘ, στον Σύνδεσμο Προπονητών Βόλει καθώς και στην Ελληνική Ομάδα Διάσωσης για τη συνδρομή τους στην άρτια οργάνωση των αγώνων.